ako riešim logistiku

Môj posledný eshop – predaj toaletných stolíkov – som nerozbiehal sám, ale kúpil som to ako hotový, fungujúci eshop. Predchádzajúci majiteľ si neriešil logistiku svojpomocne, ale mal externý sklad, tzv. fulfillment. Ako to funguje – no v prvom rade veľmi dobre. Ja ako majiteľ sa nemusím starať o balenie, skladovanie a ani posielanie tovaru. Celé to funguje tak, že ja si objednám tovar u dodávateľa, ten mi prepravca kamiónom privezie, chalani z fulfillmentu ho vyložia, naskladnia a ja už len vidím v administrácii čo mi prišlo na sklad. Keď mi príde objednávka, tak v administrácii eshopu mám magické tlačítko “exportovať do fulfillmentu” – to sa prenesú všetky doručovacie údaje z môjho do ich systému a tým pre mňa končí všetka starosť. Oni už zoberú tú správnu krabicu, oštítkujú a pošlú, mne len po čase prídu peniaze na účet. Samozrejme mám aj tracking a vidím stav doručenia, ale to riešim až keď sa vyskytne nejaký problém.

Problémy – a.k.a. reklamácie: mám ich málo, ale keď sa nejaká vyskytne, tak nie je problém ani toto riešiť cez fulfillment, stačí zadať požiadávku, napr. doposlať chýbajúce šróby z iného stolíku, alebo zlomenú taburetku. Z tohto som mal najväčšiu obavu, že ako budú schopní riešiť neštandardné požiadavky, ale zatiaľ vládne u mňa spokojnosť.

Cena za takúto službu je pomerne prijateľná. Spočíva z ceny za dopravu, ceny za manipuláciu a z ceny za skladovanie. Bez toho aby som prezrádzal konkrétne sumy, cena za poslanie balíka vrátane manipulácie je taká, že kebyže oslovím DPD/UPS tak sa na ňu nedostanem, tuto vidno výhodu z veľkého počtu balíkov s ktorým oni pracujú. Čo je ale podľa mňa úplná pecka, že na super ceny sa viem dostať aj pri zasielaní do zahraničia, takže nemusím takto riešiť len SK, ale aj ďalšie okolité krajiny.

Nevýhoda je možno cena za skladovanie – tým, že sklad je v Bratislave, tak to nie je úplne najlacnejšie, skôr naopak.

Celkovo to však posunulo to ako vnímam fungovanie eshopu, je proste super, že ja sa môžem venovať marketingu/business developmentu a objednávky vybavím pár klikmi z mobilu odkiaľkoľvek.